آسیب‌های اجتماعی که ماهواره دارد

عیب اول برنامه‌های ماهواره‌ای این است که به علت تنوع و جذابیت بالای آن‌ها سبب ایجاد  مشغولیت‌هایی در زندگی افراد جامعه می‌شود و وقت گران‌بها و با ارزش افراد را به خود اختصاص می‌دهد، به گونه‌ای که انسان‌ها به گونه‌ای به سوی خود جذب می‌کند که آن‌ها را بی‌اختیار وادار می‌سازد که زمان بسیاری را هزینه کنند. در حالی که برای هر انسانی وقت امری گران‌بها و درک این قضیه خود از سفارشات وارده در روایات و احادیث گوناگون و هم‌چنین مقالات روان‌شناسی مختلف است.

در کنار این نیز چنین فرصت‌هایی برای انسان موفق وجود ندارد که تمام یا بخش زیادی از وقت و زندگی خود را به مشغولیت و سرگرمی سپری کند چرا که زندگی عرصه‌ای جدی است و ما برای سرگرمی و گذران وقت و باری به هرجهتی آفریده نشده‌ایم.

این وسیله به اندازه‌ای در زندگی افراد جامعه مشغولیت ایجاد می‌کند که فرصت یک زندگی موفق را تا حد زیادی از انسان میستاند؛ لذا پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی ماهواره امری گریز ناپذیر است.

عیب دیگر برخی برنامه‌های ماهواره‌ای ترویج خشونت است. وجود برنامه‌ها، سریال‌ها و مسابقات خشنی چون مشت زنی و کشتی کج و غیره و فیلم‌های وحشتناک به تدریج به ترویج و اشاعه‌ی بی‌رحمی، خشونت، و وحشت در جامعه منتهی می‌شود.

آثار مخرب این‌گونه برنامه‌ها به تدریج در زندگی افرادی که به تماشای آن‌ها مشغول‌اند بروز یافته و زندگی انسانی را از حالت مهربانی و عطوفت به وحشی‌گری و قساوت مبدل می‌سازد.

همچنین در اثر مشاهده فیلم‌های ترسناک روح و روان انسان لطمه و آسیب می‌بیند و بیماری‌های روانی در جامعه افزایش پیدا می‌کند.

از دیگر آسیب‌های اجتماعی استفاده از برنامه‌های ماهواره‌ای که لزوم پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی ماهواره را بیشتر می‌کند تاثیرات خطرناکی است که بر خانواده دارد.

از جمله برنامه‌های بسیار خطرناک که مخل بنیان گرم خانواده است، برنامه‌های مربوط به مسائل جنسی است که به صورت گسترده و با هزینه‌های بالا ساخته و پخش می‌شود.

این برنامه‌ها در واقع کانون و بنیان خانواده را هدف گرفته‌اند و باعث می‌شوند کانون خانواده آرام آرام پایه‌هایش سست شده و بعد مدتی از هم بپاشد.

این برنامه‌ها سبب ترویج بی‌بندوباری و فحشا و باعث تزلزل مسائل اخلاقی در جامعه می‌شود.

ترویج ظاهرگرایی از آسیب‌های اجتماعی

از آسیب‌های اجتماعی دیگر می‌شود به  افزایش ظاهرگرایی و کم توجهی به مسایل عمیق‌تر و مهم‌تر زندگی اشاره کرد. در این راستا با تامل در برنامه‌های ماهواره‌ای متوجه می‌شویم که این برنامه‌ها تمام اهداف خود را در این مقوله ویرانگر منحصر کرده‌اند که چگونه انسان‌ها را از نیازهای اساسی خود که همانا رشد و تعالی شخصیتی مبتنی بر مسائل اخلاقی و اجتماعی است دور سازند.

از دیگر مضرات ماهواره القاء و ایجاد شک و شبهه در اعتقادات دینی است. آنچه به وضوح بر اکثریت برنامه‌های ماهواره‌ای سایه افکنده است شبهه‌افکنی در اعتقادات دینی مسلمانان است. این‌گونه برنامه‌ها باعث تزلزل فکری در جوانان شده و زمینه بی‌اعتقادی در آنها را فراهم می‌سازد.

از دیگر مضرات ماهواره این است که سبب تاثیرپذیری افکار و قلوب جوانان جامعه از فرهنگ غرب با تمام خوبی‌ها و بدی‌هایش می‌شود.

امروزه در این واقعیت شکی نیست که روان انسان از محیط اطراف تاثیرپذیر است، لذا با توجه به اینکه قدرت غالب رسانه‌ای در دست غربی‌هاست به این خاطر کسانی هستند که ذهن و اندیشه جوانان مسلمان را نشانه گرفته‌اند و برنامه‌ها و تبلیغات خود را با مهارت خاصی تولید می‌کنند و به شیوه‌ای کاملا نامحسوس اما مداوم، اهداف خود را بر روح و روان جوانان جامعه پیاده کرده و درصدد تخریب ایمان افراد جامعه برمی‌آیند.

مقاله مرتبط: آسیب‌های اجتماعی و رفتارهای پر خطر در مدارس

از این رو شایسته است که روان شناسان و جامعه شناسان برای دفع این هجوم فرهنگی هر چه سریعتر وارد عرصه شده و از دو راه زیر فرهنگ حاکم بر جامعه خودمان را تقویت بخشیم:

الف)- از طریق تألیف کتاب و مقالات علمی و برگزاری جلسات پرسش و پاسخ و هم اندیشی، کنفرانس و … برای افزایش آگاهی عمومی

ب)- از طریق ایجاد سایت‌ها وپایگاه‌های اینترنتی و امکانات دنیای مجازی، و دعوت از اساتید بزرگ دینی و علمی  برای پاسخگویی به شبهات موجود.

دیدگاه خود را ثبت کنید