دیدگاه‌های ما در مورد ازدواج اغلب فانتزی است!

در قصه‌ی شاه و پری؛ شاهزاده و فقیر که عاشق هم هستند ازدواج کرده و از آن به بعد به خوشی زندگی می‌کنند.

همه‌ی فرهنگ‌ها از این داستان‌ها و مشابهات آن بسیار زیاد دارند. در هر مورد زمانی که ازدواج صورت می‌گیرد؛ داستان تمام می‌شود و ما به‌ندرت از نوعی سازگاری که هر زوج باید در شروع زندگی آن را ایجاد کند مطلع می‌شویم.

بنابر دیدگاه‌های مشاوره خانواده و زوج درمانی؛ هنوز که هنوز است؛ سازگاری بیشترین نقش را در زندگی زوج هایی دارد که موفق می‌شوند سالگرد ازدواج خود را جشن بگیرند.

 

زوج درمانی در دوران نامزدی

زوج‌هایی که هنوز ازداج نکرده‌اند و و در دوره‌ی نامزدی قرار دارند وارد مسیر پر تلاطمی شده‌اند که شکست در عشق یا تعهدی پایدار نهایت آن است. این افراد به این انگیزه به مشاوره خانواده و زوج درمانی روی می‌آورند که بتوانند مشکلات احتمالی رابطه‌شان را حتی پیش از ازدواج درک؛ حل و از بروز مجدد آن پیشگیری کنند.

شرایط روانی این افراد با زوج‌های بی‌تجربه و جوانی که که در زندگی قبلی‌شان که به شکل روابط آزاد بوده است و شکست خورده‌اند؛ تفاوت زیادی دارد زیرا افراد اخیر هیچ تعهدی نسبت به ازدواج ندارند بنابراین بسیار محتاطانه عمل می‌کنند. آمار به ما می‌گوید که به احتمال بسیار زیاد این افراد خوشبخت می‌شوند و ازدواج طولانی‌ای را تجربه می‌کنند.

نتایج حاکی از آن است که زوج‌هایی که در بین سال‌های ۱۹۴۵-۱۹۴۹ ازدواج نموده‌اند دهمین سالگرد ازدواج خود را جشن گرفته‌اند. درست چهل سال بعد؛ تنها۷۰  درصد افرادی که در بین سال‌های ۱۹۸۵-۱۹۸۹ ازدواج نموده‌اند؛ توانسته‌اند به آن موفقیت برسند. و این آمار هم‌چنان روبه کاهش است.

 

ضرورت مشاوره خانواده و زوج درمانی:

برخی از مشاوران خانواده و زوج درمان‌گران اظهار می‌دارند که سال اول ازدواج به لحاظ برقراری ارتباط واقعا سال بسیار مشکلی است. حتی هنگامی که زوج‌ها زمینه‌ی فرهنگی مشابهی داشته باشند؛ آنها در خانواده‌های متفاوتی بزرگ شده‌اند و با عادت‌های متفاوتی زندگی کرده‌اند. بنابراین ممکن است در موارد عادی مثل گذاشتن سطل آشغال در بیرون از خانه و یا موارد مهم‌تری مثل اینکه چه کسی مسوول چه وظیفه‌ای است؛ با یکدیگر اختلاف داشته باشند. و دقیقا همین‌جاست که ضورت مشاوره و زوج درمانی بیش از پیش احساس می‌شود.

 

زوج درمانی به زوج‌ها چه می‌آموزد؟

به طور معمول زوج‌هایی که خواهان افزایش اعتماد به نفس و جرات در جلسات درمانی هستند؛ می‌توانند رابطهی صمیمانه‌ای را در زندگی‌شان تجربه کنند. هر کدام از این همسران نیازمند داشتن تصورات صحیح یا نگرش‌های سازنده؛ دانش و مهارت‌های پیشرفته جهت حفظ رابطه‌ای عاشقانه هستند تا بتوانند مسئولیت‌های والدینی؛ خانوادگی و اقتصادی‌شان را به نحو احسن انجام دهند.

مشاورانی که علاقه‌مند به کارشان هستند؛ بیشتر اوقات دانستنی‌ها و مهارت‌هایی را به زوج‌ها پیشنهاد می‌دهند که به آموزش حرفه‌ای مناسبی نیازمندند. لذا می‌شود این طور برداشت کرد که مشاوران و زوج درمان‌گران بر اساس دیدگاه‌های مختلف دانش و مهارت‌های خاصی را در اختیار زوج‌ها قرار می‌دهند و زوج‌ها می‌توانند بر اساس خواست و اولویت خود مشاور مناسبی انتخاب کنند و با پیگیری های مداوم و دنباله دار درمان و آموزش مناسب خود را دریافت کنند.

 

مشاوره خانواده به عنوان آخرین پناهگاه زوجین

ممکن است دو نفر انتظارات متفاوتی از یک رابطه داشته باشند و برای مسائل جزیی و یا مهم؛ ارزش‌های متفاوتی قایل شوند. هنگامی که زوجین از فرهنگ‌های متفاوتی باشند؛ ممکن است این اختلاف‌ها بیشتر هم بشود. با وجود این تفاوتها و پیچیدگی رفع آن‌ها از یک سو و عدم حمایت از سمت فرهنگ بزرگ‌تر از سوی دیگر؛ خیلی هم عجیب نیست که بعضی از زوجها به آسانی هم‌دیگر را ترک کنند. با این‌حال برخی‌ها اغلب به عنوان آخرین پناهگاه به جستجوی مشاوره‌ی خانواده و زوج درمانی می‌روند.

مراجعه زوج‌ها به روان درمانی؛ جز برای اصلاح مرزهای زوجی نیس. برخی زوج‌ها درمان را به نیت طلاق شروع می‌کنند. در حالی که دیگر زوج‌ها با امید به حفظ رابطه‌ی خود به زوج درمانی می‌آیند ولی ممکن است سرانجام تصمیم به ختم رابطه‌ی زناشویی بگیرند.

مشاوره خانواده و زوج درمانی چقدر می‌تواند اثر گذار باشد؟

مشاوره زوج درمانی می‌تواند کار مشکل آفرینی باشد؛ مگر اینکه زوج‌ها و خانواده‌ها که عنصر اصلی جامعه هستند؛ به گونه‌ای با آن‌ها همکاری کنند که آن‌ها به ادامه‌ی کار ترغیب شوند. چرا که به‌عنوان مثال نظریه سیستم‌ها در خانواده درمانی مطرح می‌کند که فرد را دوایر متحدالمرکزی در بر گرفته است که شامل خانواده و زوج است و آن‌ها نیز در زمینه‌ی وسیعی از جامعه و فرهنگ قرار دارند که این دوایر به صورت پلکانی ما را از نقطه‌ی تماس به انتهای حوضچه وصل می‌کنند.

به همین صورت زوج درمان‌گران این امکان را دارند که در مقیاس وسیع‌تر و بیش از آنچه که معتقدند عامل تغییر شوند.

دنیای امن امیدوار است که بتواند گوشه‌ای از امنیتی را که در دنیایتان بدان نیازمندید به شما هدیه کند.

ما در دنیای امن با مشاوره پیش از ازدواج؛ مشاوره خانواده و زوج درمانی‌های تخصصی همراه شما خواهیم بود.

 

نویسنده: زهراسادات میرشجاعی – مشاور خانواده

برداشتی از کتاب جامع زوج درمانی

دیدگاه خود را ثبت کنید