چه زمانی باید به مرکز مشاوره زوج درمانی مراجعه کرد؟

گاهی اوقات افراد در زندگی خود با مشکلاتی مواجه می‌شوند که در صورت عدم رسیدگی به آن، یک مشکل بزرگ و جدی قلمداد می‌شود! و همانطور که می‌دانید گاهی اوقات ممکن است تنش‌ها و مشکلاتی بین افراد نمایان شود که هر دو طرف به فکر جدایی افتاده و به عبارتی در بعضی از موارد به دلیل ناتوانی در گفت و شنود همدلانه و ابراز نکردن صحیح عواطف و احساسات خود دو طرف نمی‌توانند رابطهٔ زوجی خود را مدیریت نمایند و در این صورت توصیه می‌شود که به مراکز مشاوره زوج درمانی مراجعه نمایند.
اما مراجعه به مراکزمشاوره زوج درمانی فقط مختص روابطی نمی‌باشد که دچار مشکل و اختلاف هستند بلکه به زوج‌ها پیشنهاد می‌شود قبل از ازدواج هم به مراکز زوج درمانی و مشاور متخصص مراجعه داشته باشند برای شناخت و درک بهتر یکدیگر و جلوگیری از به وجود آمدن اختلافات.
به عبارتی می‌توان گفت که زوج درمانی، خانواده درمانی نیز می‌باشد.

رفتن به مرکز مشاوره زوج درمانی چه کمکی به زوجین می‌کند؟

مراکز مشاوره زوج درمانی در گام نخست شرایط خانواده را در نظر می‌گیرد و سپس شناخت مرد و زن از یکدیگر را مورد بررسی قرار می‌دهند و با گفتگو درمانی ریشه مشکلات را می‌یابند و راهکارهای متناسب با آنها را ارائه می‌دهند.
مراکز مشاوره زوج درمانی ازجمله مراکز مهم جهت انجام این نوع از درمان برای زوجین می‌باشند. همه ما می‌دانیم که روابط عاشقانه کار سختی است؛ چنین روابطی نیازمند توجه و مراقبت منظم است تا مسیر خود را دنبال کند.
لذا اگر یک مشکل وجود دارد، بهتر است سعی کنید بلافاصله این مشکل را حل کنید تا از عواقب دیگر جلوگیری کنید.

مراکز مشاوره زوج درمانی

زوج درمانی چیست و چه جایگاهی دارد؟

اختلافات بین زوجین، امری طبیعی است؛ آنچه اهمیت دارد نحوه حل کردن مشکلات همچنین نحوه مشارکت و سازگاری زوجین در سختی‌های زندگی می‌باشد. در بعضی از موارد زوجین به دلایل متفاوتی همچون ناتوانی در گفت و شنود همدلانه، عدم ابراز صحیح هیجانات، نداشتن مهارتهای حل مسئله، قدرت طلبی، اشتباه در معیار‌های انتخاب همسر و… نمی‌توانند اختلافات زناشویی خود را به خوبی مدیریت و رفع کنند.
در این شرایط بهتر است از مشاوره روانشناسی تخصصی و خدمات زوج درمانی استفاده کنید. چرا که هر چه تنش‌ها و تعارض‌ها عمیق‌تر شود، بازسازی رابطه بر پایه صمیمت و احترام متقابل مشکل‌تر می‌گردد. تجربه ازدواج موفق، مستلزم تلاش دو طرف است. مشارکت و همکاری شما و همسرتان در جلسات درمانی در موفقیت درمانی اهمیت بسیاری دارد.

در مرکز مشاوره زوج درمانی چه سوالاتی پرسیده می‌شود؟

هنگامی که زوج‌ها به مرکز مشاوره مراجعه می‌کنند ابتدا فرم‌های مشخصات کلی را پر کرده و سپس به جلسه درمان هدایت می‌شوند. در این فرم‌ها سوالات رایج و معمولی مانند مشخصات فردی؛ دلیل مراجعه و یک سری توضیحات پیش زمینه‌‌ای مانند اینکه تا به حال خدمات مشاوره‌‌ای دریافت کرده‌‌اند یا خیر و غیره پرسیده می‌شود.

هدف از این سوالات و فرم‌ها آشنایی اولیه مشاور زوج درمانگر با زوج و شرایط کلی آنها است. اما زمانی که به اتاق مشاوره می‌روند و فرایند زوج درمانی آغاز میشود طبیعتا سوالات تخصصی‌تر و مهم‌تر می‌شود. که از هر مشاور به مشاور دیگر هم شکل سوالات و هم روند درمان متفاوت است. مشاوران زوج درمانگر هر کدام بر اساس رویکرد درمانی خود اقدام به پیش بردن جلسه می‌کنند.

همچنین بخوانید:

زوج درمانگر کیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

برخی زوج درمانگران سوالات را مستقیم و کلی می‌پرسند مانند اینکه دلیل دقیق مراجعه زوج چیست؟ چه مشکلی در رابطه شان احساس می‌کنند؟ اخرین جر و بحث و دعوایشان چه زمانی بوده؟ چه چیزی بیشتر از همه زوج را آزار می‌دهد؟
اما برخی دیگر از مشاوران زوج به جای استفاده از سوالات مستقیم زوج را به سمت واکاوی رابطه شان و پیدا کردن نقطهٔ عطف رابطه و مشکلشان سوق می‌دهند و با همراهی زوج به آنها کمک می‌کنند که از مسیر پر تلاطم رابطه گذر کرده و به ساحل آرامش زندگی زناشویی برسند.

نظریه‌های رایجی که در مراکز مشاوره زوج درمانی استفاده می‌شود چیست؟

معمولا در یک مرکز مشاوره چندین مشاور روانشناس و زوج درمانگر فعالیت می‌کنند که هر کدام از آنها ممکن است بر اساس نظریات درمانی متفاوتی کار کنند. اما یک سری از نظریات در ایران رایج‌تر هستند مانند:
نظریه سیستم خانواده باون – زوج درمانی شناختی-رفتاری – زوج درمانی روابط شی رویکرد تلفیقی مدرن EFT – زوج درمانی استراتژیک و راه حل محور و…

مرکز مشاوره زوج درمانی

سوالات رایج زوج‌هایی که به مراکز مشاره زوج درمانی مراجعه می‌کنند چیست؟

طبیعی است که زوج‌هایی که به دلایل مختلف به مشاوره زوج درمانی مراجعه می‌کنند به علت وجود مسایل متفاوت سوالات متفاوتی را نیز مطرح کنند و نمی‌توان محدودهٔ خاصی برای سوالات زوجین مطرح کرد. هر زوج بنابر مشکلات و شرایط خاص زندگی زناشویی خود سوالاتی را مطرح میکنند. اما به علت مشترک بودن برخی عوامل زمینه ساز به هر حال یک سری از دغدغه‌ها و سوالات بین زوجین مشترک است مانند:

  1. چگونه می‌توان به مشکلات زناشویی پایان داد؟
  2. تا چه حد اختلافات و دعواهای زناشویی طبیعی و تا چه حد آن از نشانه‌های خطر است؟
  3. اگر والدین طلاق بگیرن؛ فرزندان چه آسیب‌هایی می‌بینند؟
  4. چگونه می‌توان از دخالت دیگران در زندگی زناشوییمان جلوگیری کنیم؟
  5. چگونه می‌توان کیفیت زندگی زناشویی را بهبود بخشید؟
  6. چه میزان روابط جنسی نشانهٔ سلامت زندگی زناشویی است؟
  7. چه کسی در پیش قدم شدن و شکل دادن رابطه جنسی نقش اساسی دارد؟
  8. رابطه جنسی و سکس چگونه به بهبود رابطه زناشویی کمک می‌کند؟
    همراه ده‌ها سوال مشابه دیگر که معمولا زوجین با هدف یافتن پاسخ آنها به مرکز مشاوره رجوع می‌کنند.

دیدگاه خود را ثبت کنید