مقالاتوالدین

تربیت فرزند برای بهترین هدف ها۲

توسط سپتامبر 13, 2019 فوریه 2nd, 2020 بدون نظر

لحظه ای وقت بگذارید و از خودتان بپرسید : برای فرزندانتان به واقع چه می خواهید؟؟

آرزو دارید چه ویژگی هایی را رشد وتکامل بخشند و در زندگی بزرگسالی شان با خود به همراه داشته باشند؟. به احتمال خیلی زیاد دوست دارید آنها شاد؛ مستقل و موفق باشند. دوست دارید با دیگران رابطه هایی رضایت بخش داشته باشند و از آن بهره ببرند و زندگی شان معنادارو هدفمند باشد. حالا به این فکر کنید که چند درصد از وقتتان را آگاهانه صرف رشد وتکامل این ویژگی ها در فرزندانتان می کنید؟ اگر مثل بیشتر پدر و مادر ها باشید؛ نگران این هستید که بخش زیادی از وقتتان صرف این می شود که فقط روزتان را به نحوی بگذرانید  و زمان کافی نمیگذارید تا موقعیت هایی را فراهم کنید که به (شکوفا شدن) فرزندانتان کمک کند. شکوفایی و پرورشی که هم به امروزشان مربوط باشد و هم به آینده شان.

شاید حتی خودتان را با پدر یا مادری مقایسه کنید که به اصطلاح همه چیز تمام است و هرگز تقلا نمیکند که لحظه ها و روز هایش را به نحوی از سر بگذراند. اصلا به نظر می رسد که از صبح که بیدار میشود تا شب که می خوابد تک تک ثانیه های خودش را صرف شکوفا شدن فرزندانش می کند. هیچ کدام از ما نمی توانیم خودمان را به پای چنین (ابر پدر و مادری) برسانیم. به ویژه وقتی که می بینیم بخش زیادی از روزمان کلا صرف از سر گذراندن می شود. مثلا اخر جشن تولدی که با زحمت بسیار برای فرزندمان گرفته ایم با چشم های به خون نشسته از فرط عصبانیت فریاد میزنیم: اگر یکبار دیگر با یکدیگر بحث کنید از کادو خبری نیست. هردوتاتونو میگم!.

چیزهایی که گفتیم به گوشتان آشنا می آید؟ برایتان خبر های خوشی داریم: همان وقت هایی که دارید تلاش میکنید تا اوضاع فعلی را صرفا از سر بگذرانید ؛ عملا فرصت هایی هستند برای کمک به پرورش و شکوفایی کودکانتان. اصلا وقتی فرزندتان بی ادبی می کند و برمیگردد و جواب شما را می دهد یا وقتی مدیر مدرسه پیغام داده تا گفت و گویی با شما داشته باشد؛ وقتی همه ی دیوار های خانه تان با مداد شمعی خط خطی شده اند: اینها همان موقعیت هایی هستند که میخواهید فقط جوری از سر بگذرانیدشان. هیچ بحثی در این باره نیست. اما در عین حال  همین موقعیت ها را می توان فرصت هایی مناسب هم دانست. حتی می شود گفت موهبت هستند زیرا (یک لحظه ی از سرگذراندن) ؛(یک لحظه ی شکوفا شدن ) هم هست. و در چنین لحظه هایی

است که وظیفه ی مهم و هدفمند تربیت فرزند را می توان به انجام رساند.

 

  گردآورنده و نویسنده: زهرا سادات میرشجاعی

                        مشاور خانواده

دیدگاه خود را ثبت کنید