کودکمقالات

اضطراب کودکی از تشخیص تا درمان

توسط جولای 17, 2019 فوریه 2nd, 2020 بدون نظر

اضطراب کودکی چیست؟

 اختلالات اضطرابی یکی از رایج ترین مشکلات سلامت روانی است که کودکان و نوجوانان را نشانه رفته. اما اکثر قریب به اتفاق آنها به متخصصان سلامت روان مراجعه نمیکنند. اختلالات اضطرابی دوران کودکی به کرات مورد بی توجهی قرار میگیرد و اضطراب کودک را به حساب خجالتی بودن؛ عدم همکاری یا شکایتش به دلیل دوری از خانه در نظر میگیرند. کودکان مضطرب با نگرش کمال جویانه مسایل تحصیلی و آموزشی خود را دنبال میکنند زیرا آنها تمایل شدید به پذیرش در گروه همسالان دارند. این کودکان در جست و جوی همیشگی تایید همسالان؛ معلمان و بزرگسالان هستند. اختلال های رفتاری ویرانگر آنها باید در دوره کودکی مورد بررسی و تشخیص قرار بگیرد زیرا با افزایش اینگونه رفتار ها مشکلات آنها در خانه و مدرسه دوچندان میگردد. اضطراب کودکی درمان نشده به مشکلات عاطفی و روانی عمیق در بزرگسالی مبدل میگردد.

 

نشانه های اختلالات اضطرابی چیست؟

اضطراب و نشانگانی چون نگرانی شدید؛ برانگیختگی فیزیولوژیک؛ شکایات روان تنی و دوری گزینی بیش از حد از موقعیت های خاص را به همراه دارد. این کودکان حساس بودن بیش از حد؛ عزت نفس پایین و صلاحیت اجتماعی ضعیف دارند. گاهی با آنکه بسیار درس میخوانند نتیجه آنچنان مطلوب نمیگیرند.

 

پیامد های  اختلالات اضطرابی کدام است؟

اختلالات اضطرابی در دوران کودکی نه تنها به آشفتگی و نگرانی کودک منجر میشود بلکه مشکلاتی را نیز برای اعضای خانواده به همراه می آورد و روند فعالیت های روزمره خانواده را با مشکلاتی مواجه می کند. این استرس ها به ویژه در صبح قبل از رفتن کودک به مدرسه آغاز می شود. کودک معمولا با شکایت های جسمانی به دلیل ترس از حضور در مدرسه؛ تمایلی به رفتن به کلاس درس را ندارد.

 

عوامل ایجاد اضطراب کودکی چیست؟

پژوهش های متعددی از متغیر های بیشماری به عنوان علل ایجاد یا ماندگاری اضطراب دوران کودکی نام میبرندکه شایع ترین آنها عوامل زیست شناختی( یعنی وراثت) و خانوادگی( یعنی تنش ها یا مشاجرات خانواده و…) و اجتماعی (مثلا فشار های خاصی که بعضی از مدارس به کودکان می اورند) است. از طرفی دیگر یکی از علل مهم اضطراب کودکان ؛ والدین مضطرب است. در کل اضطراب؛ افسردگی یا هر گونه اختلالات والدین بیش از آنچه تصور کنیم روی کودکانمان تاثیر میگذارد. سطح بالای اضطراب در والدین به عدم شکل گیری مناسب مهارت های سازگاری در آنها منجر میشود و همین تعامل های پر استرس و اضطراب را نیز به فرزندان خود انتقال میدهند.

 

درمان اختلالات اضطرابی به چه صورت است؟

معمولا از درمان شناختی – رفتاری استفاده میشود به این صورت که به کودکان مهارت های مورد نیاز جهت سازگاری با موقعیت های دشوار و کنترل اضطرابشان را آموزش میدهند. همچنین کودکان تشویق میشوند مهارت های دیگری را به عنوان تکالیف خانگی در خانه انجام دهند.

در نهایت شما میتوانید به کمک یک درمانگر خوب این برنامه های درمانی را انجام دهید و به بهبود کامل فرزندتان کمک شایانی کنید.

 

نویسنده: زهراسادات میرشجاعی

          مشاور خانواده

دیدگاه خود را ثبت کنید